1. Перейти до змісту
  2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

ГПУ та адвокат Януковича обмінялися "люб'язностями"

Лілія Гришко18 травня 2016 р.

Адвокат Віктора Януковича вимагає від Генеральної прокуратури України (ГПУ) закрити кримінальне провадження проти його підзахисного. У ГПУ називають такі заяви маніпуляцією.

https://p.dw.com/p/1Iq78
Колишній президент України Віктор Янукович
Колишній президент України Віктор ЯнуковичФото: picture alliance / AP Photo

"Розслідування справ Майдану не може тривати вічно. За цей час Генеральною прокуратурою не було зібрано доказів, які б підтверджували вину Віктора Януковича", - такою заявою почав у середу, 18 травня, свою прес-конференцію Віталій Середюк, адвокат колишнього українського президента.

Він вказує на те, що строки розслідування справ Майдану вже давно вийшли за встановлені законом рамки - 12 місяців. "Генпрокуратура України повинна відкрито та чесно заявити громадськості про це, зробити процес максимально публічним і нарешті почати відпрацьовувати всі існуючі версії трагедії", - наполягає Віталій Середюк. Він стверджує, що на сьогоднішній день Генпрокуратурою України не зібрано ніяких доказів винуватості Віктора Януковича у злочинах, у вчинені яких його підозрюють. Також Середюк повідомив, що його підзахисний готовий бути допитаним українськими слідчими у режимі відео-конференції, аби довести свою невинуватість.

Набір підозр

Як повідомили Deutsche Welle в Генеральній прокуратурі України, нині екс-президент фігурує у кількох кримінальних провадженнях. У семи провадженнях ГПУ пред'явила Віктору Януковичу підозри.

Серед них "справа Майдану", в якій розслідується надання вказівок та погодження застосування надмірних силових заходів, спецзасобів та вогнепальної зброї до учасників масових акцій протесту з листопада 2013-го по лютий 2014 року. Є ще "справа щодо створення злочинної організації", у якій Януковича підозрюють у створенні злочинної організації з метою вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, а також у керівництві такою організацією. Також екс-президент виступає як підозрюваний у "справі Межигір'я" та "справі Укртелекому", в якій ідеться про заволодіння 220 мільйонами гривень держбюджету України, призначених для системи урядового зв'язку.

Окрім цього, у цей список включена "справа Сухолуччя", у якій ідеться про заволодіння державним майном - земельною ділянкою лісового фонду Дніпровсько-Тетерівського державного лісомисливського господарства у селі Сухолуччя Київської області, та "справа про закони 16 січня 2014", в якій розслідується проведення незаконного голосування за законопроекти під час пленарного засідання Верховної Ради, що спричинило тяжкі наслідки. І останнє провадження - "справа авторської винагороди", де йдеться про одержання неправомірної вигоди в сумі 26 мільйонів гривень під виглядом авторського винагороди за сприяння особам, яким було підконтрольне підприємство ТОВ "Новий світ".

"Все законно"

Начальник управління спецрозслідувань Генпрокуратури України Сергій Горбатюк підтвердив, що за законом після оголошення особі про підозру у слідства є рік, щоби зібрати докази про її винуватість у тій чи іншій справі. Однак якщо виникають окремі обставини, зокрема оголошення підозрюваного у розшук, то строки збирання доказів не обмежуються. "Слідчі чекають, коли Янукович буде затриманий і доправлений на допит, а розслідування тим часом продовжується у "фактовій" частині справи. Все законно", - пояснив Горбатюк. За його словами, Віктор Янукович оголошений у державний та міжнародний розшук, хоча на сайті Інтерполу інформація про це тимчасово відсутня.

Представник ГПУ вважає, що заяви адвоката Януковича щодо вичерпання строків проведення слідства є голослівними, а звинувачення про брак у слідчих доказів для продовження справи - маніпулятивними. "Не може адвокат, який себе поважає, говорити про те, з чим він ще не знайомий. Матеріали справи ще не передавали для ознайомлення стороні захисту, бо слідство у справах триває. Як адвокат Януковича може знати, бракує у нас доказів чи ні, якщо він справу не читав?" - запитує начальник управління спецрозслідувань.

Розслідуванню перешкоджають

Горбатюк наголошує, що ГПУ готова допитати Віктора Януковича хоч завтра і навіть у режимі відео-конференції , як того хоче екс-президент. Однак для цього мають бути дотримані процедури, передбачені законом. "Він має прийти в консульство України в Росії, аби було законно засвідчено його особу. Без цього допит не матиме законної сили. Янукович на це не погоджується", - зазначив представник ГПУ. Він також зауважив, що Росія, де нині перебуває президент-втікач, офіційно відмовила Україні в екстрадиції Януковича.

Керівник дорадчої групи адвокатів родин Небесної сотні Віталій Титич вважає, що Україна поки не готова пред'явити повне та ґрунтовне обвинувачення колишньому президенту Віктору Януковичу за всіма епізодами, де він фігурує, зокрема у "справі Майдану". Причина - роботі слідчих управління спецрозслідувань ГПУ умисно перешкоджають соратники Януковича, які не втекли разом з ним в Росію, а залишилися в Україні. "Майже 99 відсотків тих, хто працював з Януковичем, залишилися на своїх місцях. Вони і до цих пір з ним пов'язані і роблять усе, аби розслідування гальмувалося, а суспільство поступово забувало про цю резонансну справу", - наголошує Титич.

Адвокати родин Небесної сотні переконані, що "ті, хто й досі працює на Януковича" робитимуть все, аби скомпрометувати роботу слідчих управління спецрозслідувань ГПУ та "розвалити" порушені проти Януковича справи.

Поразка в люксембурзькому суді: Генпрокуратура "підіграє" оточенню Януковича? (04.03.2016)

Пропустити розділ Більше за темою

Більше за темою